Mahala Gardiner – nieznane losy guwernantki w rodzinie Henryka Sienkiewicza
,,Nieznane losy Mahali Gardiner – guwernantki córki Henryka Sienkiewicza Jadwigi”
Moje poszukiwania genealogii i historii rodziny niespodziewanie przeniosły mnie do XIX wiecznej Anglii. Okazało się, że siostra prababki wyszła za mąż za angielskiego szlachcica – w jego metryce chrztu zawód/stan ojca wpisano – arystokrata, ponieważ była jego drugą żoną to i dzieci z pierwszego małżeństwa mnie zainteresowały.
To Robert Fryderyk George Gardiner – żona nr 1 Elżbieta, służąca jeszcze w Londynie – Elżbieta, żona nr 2 już w Nalibokach – Elżbieta.
Córka urodzona w Londynie miała na imię Mahala, mogę tylko się domyślać jak się znalazła w Warszawie. W każdym razie została guwernantką córki Henryka Sienkiewicza Jadwigi po mężu Korniłowicz. Były ze sobą bardzo związane, do tego stopnia, że po wojnie Jadwiga wniosła opłatę wieczystą za grób Mahali na Powązkach – odkryte dane i fotografie w załączeniu.
Wciąż nie mogę odszukać córki Fryderyki, bo losy wszystkich pozostałych członków rodziny już ustaliłam, nawet tych w Ameryce.
Mahala mieszkała w Polsce ponad 40 lat i do końca życia nie nauczyła się mówić po polsku – z wyjątkiem pojedynczych słów, jak napisała A.Kowalska-Lasek w biografii Jadwigi z Sienkiewiczów.
Zainteresowałam się losem guwernantek na przełomie XIX i XX wieku. Wpadła mi w ręce książeczka “Avanti” Liny Bögle – Szwajcarki, która szczęśliwym trafem została guwernantką w rodzinie Sczanieckich i zamieszkała w Kwiatonowicach (okolice Krakowa) wnuk jej wychowanka, który jej już osobiście nie znał opowiadał, że mimo znajomości niemieckiego, francuskiego i angielskiego w języku polskim umiała ponoć powiedzieć tylko – “dajesz wody” a mieszkała z tą rodziną około 30 lat.
To fragment wspomnień, postaram się coś jeszcze o tej rodzinnej historii dorzucić.
Pozdrawiam serdecznie,
Grażyna Rebell-Cieniewska
Źródło informacji o grobie i fotografii:
https://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/mapa?service=cmentarze
|